czwartek, 10 stycznia 2019


RECENZJA „W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy.” Weronika Nawara


O książce:
Data wydania: 13 lutego 2019
Kategoria: Literatura faktu
Wydawnictwo: Otwarte


Opis książki:
Pielęgniarki. Kończą trudne studia, dostają niskie pensje. Frustruje je, gdy traktowane są wyłącznie jako pomocnice lekarzy – przecież wykonują ciężką i wymagającą pracę. Często też niewdzięczną, bo pacjenci potrafią dawać w kość. A jednak kochają to, co robią. Czerpią z pracy ogromną satysfakcję i chcą opiekować się chorymi. Pielęgniarstwo to coś więcej niż zawód. Przejdź się z nimi po szpitalnym korytarzu, a dowiesz się, jak naprawdę wygląda ich życie.

"To były długie godziny rozmów z pracownikami różnych oddziałów i szpitali z wielu miast i placówek. Rozumiejąc ich przeżycia, analizując przemyślenia i wspominając własne doświadczenia, jeszcze głośniej mogę powtórzyć jedno z moich ulubionych pytań: Jestem pielęgniarką, a jaka jest twoja supermoc?


Bardzo lubię książki o tematyce medycznej, w szerokim znaczeniu tego słowa. Ciekawi mnie, jak to wszystko wygląda os strony personelu medycznego. Tym razem sięgnęłam po książkę dotyczącą pielęgniarstwa. Jest to przede wszystkim trudny i niedoceniany zawód. Niedoceniany zarówno poprzez zarobki, jak ludzi, w tym pacjentów i wielokrotnie również lekarzy. Przecież pielęgniarka to tylko ta pani od „przynieś, wynieś, pozamiataj”. A przy tym nie narób hałasu, bądź na każde wezwanie, a nie tylko popijasz kawę w trakcie pracy. Przecież Tobie nie należy się przerwa. Jesteś robotem, który ma mieć cały czas energię i przyklejony uśmiech.

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda praca pielęgniarki? Przyznam, że ja nie, bo zupełnie bym się do tego nie nadawała. Kontakt z igłą, krwią i ranami nie jest czymś, co mnie fascynuje. Wolę o tym czytać, niż to praktykować. Jeśli, tak jak ja, nigdy się nad tym nie zastanawiałyście, to macie okazję poznać odpowiedzi na nurtujące Was pytania. „W czepku urodzone” to rozmowy młodej pielęgniarki z innymi osobami zajmującymi się tą profesją. Weronika Nawara zadała różne pytania i umieściła na nie odpowiedzi w tym zbiorze wiedzy na temat pielęgniarstwa. Autorka przeprowadzając wywiad skupiła się na istotnych kwestiach.

Podoba mi się różnorodność wypowiedzi, oraz fakt, że Weronika Nawara do swojej książki wybrała osoby z różnych stażem pracy. Jednak zabrakło mi tu więcej refleksji od autorki, jakiś podsumowań. W tej książce najmniej jest samej autorki, jej słów. A chętnie bym przekonała się, co osoba, która podjęła się spisania faktów na temat pielęgniarstwa myśli na wiele z podejmowanych tematów.

„W czepku urodzone” jest wartościową lekturą dla osób, które gustują w tej tematyce. Książka nie zachwyca, aczkolwiek jest ciekawa. Niemniej zaznaczam, że znajdziecie tu głównie cytowane wypowiedzi różnych osób z drobnym dodatkiem spostrzeżeń od autorki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty