środa, 13 lutego 2019

RECENZJA „Wenedyjska Winnica – Cierpkie grona; Winne miasto” Zofia Mąkosa

O autorce:Urodziła się w Kargowej, a dzieciństwo spędziła w Chwalimiu – wsi, która jest miejscem akcji powieści. Jest emerytowaną nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie. Czytanie książek to jej największa pasja, zawsze też lubiła pisać. Publikowała artykuły w lokalnej prasie. Jest szczęśliwą żoną, matką trójki dzieci oraz babcią. To właśnie rodzina daje jej poczucie spełnienia w życiu.”

O książkach:
Cykl: Wendyjska Winnica
Tomy: 
1 – Cierpkie grona
2 – Winne miasto
Kategoria: literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo: Książnica

Opis książki:
„Wendyjska Winnica – Cierpkie grona” to książka, która jest debiutem Zafii Mąkosy. Akcja rozgrywa się w czasach wojny. Jest 1938 rok, który dla mieszkańców Chwalimiu (wieś położona na pograniczu Polski i Niemiec) nie będzie lekkim czasem. Główną bohaterką tej powieści jest Marta Neuman, Niemka, która od zawsze mieszkała w tej wsi. Kobieta prowadzi zwyczajne życie, jest żoną, matką.

Moja opinia:
Powieść pokazuje, jak bardzo wojna wpływała na życie mieszkańców. Początkowo sielskie, spokojne i co najważniejsze, stabilne, bezpieczne życie zostaje zastąpione przez negatywne uczucia. Strach. Lęk. Niepewność. Bardzo podoba mi się to, jak autorka oddała klimat tej wsi, jak starannie ją opisała. Mogłam się poczuć, jakbym tam była, chociaż uwierzcie mi, nie chciałabym znaleźć się w miejscu, gdzie toczy się wojna. Jednak warto docenić autorkę za plastyczność opisów, które pozwalają wczuć się w ten klimat osobom, które tego nie doświadczyły, a wojnę (na szczęście) znają tylko z opowieści, bądź z lekcji historii w szkole.

Podoba mi się również to, że autorka swoją powieść napisała z perspektyw Niemców, bo jak dotąd czytałam głównie o Polakach, którzy przeżyli wojnę. Naród niemiecki zawsze jest ukazywany, jako ten zły, okrutny. Ale jak wyglądało życie zwykłych obywateli tego kraju? Takich, którzy znaleźli się gdzieś na peryferiach rozdartych między granicami walczących państw?

Drugi tom serii, czyli „Wendyjska Winnica – Winne miasto” opowiada o powojennej Zielonej Górze. W tej części spotykamy bohaterów z poprzedniego tomu, ale autorka wprowadza również nowe postacie. Autorka pokazała losy ocalałych z czasów wojny, którzy szukają siebie, swojego miejsca. Zastanawiają się, kim się stali i starają się goić rany, które zostały im zadane w tych trudnych czasach.

Zielona Góra po wojnie została jedną z Ziemi Odzyskanych. Miasto, które kiedyś należało do Prus i Niemiec stało się miastem Polskim. W tej powieści na te odzyskane tereny wracają ludzie, którzy w czasie wojny tułali się, uciekali, chowali, byli wygnani. Nie jest to jednak spokojna okolica, gdyż ludzie nie potrafią się odnaleźć. Trafili tu również wszelkiego rodzaju przestępcy.

Cykl Zofii Mąkosy opowiada o trudnych czasach, w których przemoc, walka i terror niszczyły społeczeństwo. Pokazuje, jak wielką rolę odgrywa władza i jaki wpływ wywiera to na mieszkańcach. Autorka idealnie okazała ludzkie troski, lęki i obawy o to, czy uda się przeżyć kolejny dzień. Książki pokazują, jak okrutni, a zarazem pomocni potrafią być ludzie, w zależności od tego, co nimi kieruje.

Mąkosa jest autorką, którą zapamiętam na długo. Jej powieści są napisane tak obrazowo, że czułam się, jakbym oglądała album ze zdjęciami, a obok mnie siedział ktoś i opowiadał mi konkretne historie.
Bardzo polecam wszystkim fanom literatury z czasów wojny, a także tym, którzy lubią bardzo dobrze napisane książki, opowiadające o czymś ważnym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty