poniedziałek, 30 września 2019

RECENZJA - „Nigdy nie będziesz mną” Anna M. Brengos
RECENZJA „Nigdy nie będziesz mną” Anna M. Brengos

O książce:
Premiera: 13 września 2019
Kategoria: literatura obyczajowa
Wydawnictwo: Lucky

Opis książki:
„Opowieść z życia matki i córki o rozbieżności pomiędzy ich marzeniami, o dążeniu do doskonałości i jej cenie. O tym, jak własne cele, pragnienia, i kompleksy przekładają się na nasze dzieci i co z tego może wyniknąć.
Julka wyrosła w biedzie. Projektuje dla córki idealne dzieciństwo. Co to oznacza dla Karoliny?
Lektura obowiązkowa dla wszystkich rodziców.

Moja opinia:
Z powieścią tej autorki nie spotykam się pierwszy raz, gdyż miałam już okazję przeczytać „Prażeńkę”.

Ten tytuł jest równie życiowy, ale tematyka dotyczy rodzicielstwa. Rodzicielstwo to trudna dziedzina. Możemy czytać różne poradniki, podręczniki, mądrości, ale życie i tak zweryfikuje jak radzimy sobie w roli rodzica. Wychowanie nowego człowieka nie jest prostym zadaniem. Jest to nieustanny egzamin, którego wyniki będziemy weryfikować przez całe życie.

Autorka w swojej najnowszej powieści pokazała, jak bardzo nasze nadmierne starania mogą wywołać odwrotny skutek. Czasem chcąc dobrze, zapominamy o tym, co w życiu najważniejsze. Julia to kobieta po przejściach, wychowała się w ubogiej rodzinie. Gdy dowiedziała się, że zostanie matką poprzysięgła sobie, że jej córka będzie miała wszystko o czym tylko zamarzy. Ślepo zapatrzona kobieta spełnia nie tylko zachcianki córki, ale również realizuje siebie kosztem swojego dziecka.

Karolina dorastając ma wszystko, z pozoru. Bowiem Julia, jej matka wymaga od niej niekiedy rzeczy niemożliwych. Dziewczynka ma być we wszystkim najlepsza, ma mieć rewelacyjne oceny, wyniki w sporcie, ma grać na pianinie. Ma być idealna. Niestety dla swojej matki nie jest. Julii wciąż jest za mało, przez co w ostateczności jest rozczarowana swoją córką.
Dała jej przecież wszystko.
Czy aby na pewno?

Bardzo podoba mi się to, w jaki sposób autorka ukazała traumę Julii. Kobieta nie poradziła sobie z tym, co przeżyła w dzieciństwie i nieustannie przelewa swój ból na córkę. Ich relacja jest toksyczna. Anna M. Brengos pokazała, jak bardzo nasze dzieciństwo, wychowanie i rodzice wpływają na nas samych.
Młody człowiek wyprowadzając się z domu zabiera ze sobą nie tylko meble, ubrania, kosmetyki, pamiątki, czy inne rzeczy. Zabiera ze sobą również wspomnienia, pewien bagaż doświadczeń. To, co znajdzie się w tym bagażu zależy głównie od rodziców. W końcu to rodzice są pierwszymi osobami, jakie w swoim otoczeniu ma młody człowiek. To od nich zależy, czego się nauczy, jakie wartości wyniesie z domu.

Ta powieść jest niezwykle wartościowa. Pokazuje rodzicielstwo w trudny sposób, relacje różnych pokoleń, macierzyństwo, ojcostwo.

Zdecydowanie polecam.

1 komentarz:

Popularne posty