poniedziałek, 11 lutego 2019

Jarosław Molenda - Podróżniczki. Dziewczyny, które nie znały granic - Wydawnictwo Lira - Recenzja


O autorze:
„Polski pisarz, publicysta i podróżnik.
Jest dziennikarzem magazynu podróżniczego „Dookoła Świata”. W 2013 roku został uhonorowany pamiątkowym medalem z okazji 95-lecia Bellony w uznaniu za długoletnią współpracę z tym wydawnictwem. W 2014 roku został odznaczony przez ministra obrony narodowej brązowym medalem za zasługi dla obronności kraju. W 2015 roku został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Srebrnym Krzyżem Zasługi za upowszechnianie kultury i propagowanie historii. W 2016 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu Honorową Odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej".”

O książce:
Data wydania: 17 października 2018
Liczba stron: 320
Wydawnictwo: LIRA

Opis książki:
„Kim była pierwsza polska podróżniczka? Która Polka handlowała niewolnikami, a która samotnie opłynęła kulę ziemską? Zapraszamy w fascynującą podróż wraz z niezwykłymi kobietami! Bohaterkami tej książki są Polki-podróżniczki, które miały odwagę wyruszyć w nieznane i przekraczać granice: geograficzne, społeczne, a także swoje własne. Jarosław Molenda, znany pisarz, publicysta i podróżnik, przedstawia czternaście wybitnych kobiecych osobowości, począwszy od Świętosławy, pierwszej polskiej księżniczki, która na arenę dziejową wdarła się przebojem, przez m.in. Dorotę Falak, Ewę Felińską, Narcyzę Żmichowską, Ewę Dzieduszycką, aż po Elżbietę Dzikowską. Najnowsza książka wydawnictwa Lira zabierze Cię na wspólną wędrówkę z dziewczynami, które nie znały granic. Pasjonujące losy polskich podróżniczek to nie tylko ich własne przygody, to także historia turystyki i podróżowania.”

Moja opinia:
„Podróżniczki” to autentyczne historie niezwykłych kobiet, polek, które nie bały się przekraczać granic. Nie bały się sięgać po więcej i wbrew wszelakim przekonaniom łamać stereotypy. Muszę przyznać, że historie zawarte w tej książce sprawiają, że mamy ochotę więcej od siebie wymagać. Mnie ta lektura zmotywowała, pokazała, że jestem kobietą, więc jestem silna.

W tej książce łącznie zawarto czternaście biografii, a raczej wycinków z życia. Każdej kobiecie został poświęcony osobny rozdział. Historie są diametralnie różne, a jednak łączy je wspólny mianownik – odwaga i kobiecość. Książka ukazuje losy różnych kobiet na przełomie wielu lat. Nie będę Wam kolejno wymieniać wszystkich postaci, gdyż uważam to za zbędne. Natomiast niezbędne jest poznanie treści tej książki, która opowiada o kobietach naszej narodowości! Warto poznać trochę historii, tego co miało miejsce w naszym kraju. Uważam, że tego typu publikacje są cennym źródłem informacji, które nie zostały zawarte w typowo podręcznikowej formie.

Autor nie przedstawił tylko suchych faktów, ale sprawił, że losy poszczególnych bohaterek czyta się w bardzo przyjemny sposób. W tej powieści znajdziecie zarówno zabawne anegdoty, jak i wiele cytatów, czy też faktów historycznych. Zapraszam Was na wyprawę dookoła całego świata, w której dowiedzie się kto i dlaczego handlował niewolnikami, jaka przygoda spotkała jedną z bohaterek w pewnym miejscu, a nawet… skąd się wziął hymn!

Pamiętajcie, że ja nie przepadam za nudnymi, historycznymi faktami, a tę książkę szczerze mogę polecić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty