czwartek, 28 lutego 2019


RECENZJA „Speak” – Laurie Halse Anderson

O książce:
Data wydania: 27 lutego 2019
Liczba stron: 256
Kategoria: literatura młodzieżowa 
Wydawnictwo: Feeria Young

Opis książki: 
Co musiałoby się wydarzyć w twoim życiu, żebyś zdecydowała się przestać mówić? Ile osób wie, że milczenie może być najgłośniejszym krzykiem rozpaczy?

Wyobraź sobie, do jakich rozmiarów musiało urosnąć cierpienie Melindy, skoro zdecydowała się zamilknąć. Trudno zliczyć, ile razy prosiła o wysłuchanie, ile wysłała niemych sygnałów, zanim przestała się odzywać. Odrzucona przez przyjaciół, skreślona z życia towarzyskiego, upokarzana i wyśmiewana – przez to, że nikt nie znał prawdy. Najgorszej prawdy na świecie.

Pierwsze dni w liceum są zwykle szansą na poznanie nowych ludzi i rozpoczęcie kolejnego rozdziału. Za Melindą ciągnie się jednak wspomnienie wydarzenia, o którym wie tylko ona.

Nikt nie chce z nią rozmawiać, byli przyjaciele z dawnej szkoły patrzą z nienawiścią i nazywają ją wyrzutkiem. Dziewczyna musi doprowadzić do konfrontacji ze swoim koszmarem, żeby się z niego obudzić. Co może spowodować przerwanie milczenia?

Teraz jest twój czas, żeby wysłuchać jej opowieści.”

Moja opinia:
„Speak” to powieść naprawdę trudna, smutna, opowiadająca historię pewnej dziewczyny, którą życie zmusiło do milczenia.

Pomyśl, co by musiało się stać, abyś przestał mówić?
Jak wielki ciężar musiałby na Tobie spocząć, abyś nie był go w stanie wykrzyczeć, bądź wymówić szeptem?
Jakie przyczyny skłoniły główną bohaterkę do zaprzestania używania głosu?

Melinda to wrażliwa nastolatka, która wielokrotnie prosiła o pomoc, a wszyscy byli bezczynni. Nikt jej nie pomógł, wobec czego dziewczyna nauczyła się z tym żyć. Przyjęła postawę obronną, aby chociaż trochę stłumić wewnętrzny ból i cierpienie. Aby nauczyć się żyć z świadomością bycia odrzuconą.

Łatwo jest oceniać innych i nie liczyć się z tym, jakie mogą być konsekwencje odrzucenia w grupie, wyśmiewania. Bycie nastolatkiem jest trudnym okresem, wiele się zmienia. Zarówno nasza psychika jak i ciało przechodzą przez wiele etapów, które nas kształtują. A teraz wyobraźcie sobie, że nie możecie na nikogo liczyć, gdyż przez to, że ktoś zburzył waszą wiarę w siebie, odsuwacie się od rodziny i przyjaciół. Bo pragniecie zachować milczenie, aby nikt nie dowiedział się o tym, co się stało.

W książce towarzyszymy głównej bohaterce podczas jej codzienności. Poznajemy środowisko szkolne, a także Melindę, która z każdą kolejną stroną będzie się przed nami odsłaniać. Młoda kobieta ma wiele problemów, o których będziemy się dowiadywać. Jej tajemnice są naprawdę trudne, a świadomość, że możemy poznawać ją stopniowo jest naprawdę intrygująca. Autorka powoli przybliża nas do tej postaci, która jest bardzo ciekawa. Kreacja jest bardzo realistyczna, przez co łatwo było mi obdarzyć tę postać sympatią.

Książka porusza bardzo ważne tematy, które pojawiają się w środowisku nastolatków, czy też w środowisku szkolnym. Jednak warto zauważyć, że problemy są pokazane dosyć pobieżnie, tak, jak robią to nastolatkowie. Nie ma tu typowo dorosłej analizy, rozkładania wszystkiego na czynniki pierwsze. Mi tego zabrakło, ale uważam, że gdybym czytała tę powieść będąc w wieku nastoletnim, doceniłabym ten zabieg.

„Speak” to naprawdę dobrze napisana historia, która skupia się na środowisku nastolatków. Jest ciekawa, zawiera ważną tematykę, którą porusza w sposób odpowiadający postrzeganiu świata przez osoby w tym wieku. Jest to literatura młodzieżowa i uważam, że idealnie trafi w gust odbiorców, aczkolwiek dorosły czytelnik może czuć pewien niedosyt.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty