sobota, 16 marca 2019

RECENZJA „Wiara, Nadzieja, Miłość” Monika Jagodzińska

O autorce:
ur. 1998 r
Dziewczyna z małej miejscowości z dużymi marzeniami i chęciami ich realizacji
NON OMNIS MORIAR

O książce:

Data wydania: 26 marca 2018
Liczba stron: 120
Kategoria: literatura młodzieżowa
Wydawnictwo: Psychoskok

Opis książki:
Diana jest uczennicą trzeciej klasy gimnazjum. Trudny okres, niby jeszcze człowiek nie jest dorosły lecz już nie dziecko. Moment przejścia okazał się być dla niej zgubny. Dziewczyna ma problemy z emocjami. Boi się otworzyć na ludzi. Jest typem szarej myszki, która nawet jedynej zaufanej przyjaciółce Jowicie nie jest w stanie zdradzić wszystkich swoich uczuć. Kiedy nowo poznany chłopak ośmieszył ją w Internecie, próbuje znaleźć powód, bo przecież w ogóle jej nie znał. Szuka winy w sobie. Postanawia zmianę. I tutaj zaczyna się historia. Z pozoru niewinna przemiana zmienia się w zagrażającą życiu chorobę. Diana wraz z traconymi kilogramami traci chęć życia. Czeka ją niełatwa droga. Upadki, wspinaczka. Życie Diany potoczyło się w sposób, w jaki się nie spodziewała…„

Moja opinia:
Główna bohaterka powieści jest osobą, która nie pasuje do powszechnego kanonu piękna. Diana to osoba, która nie ma figury modelki, przez co stara się nie wyróżniać z tłumu. Pojawienie się pewnego chłopca sprawi, że w dziewczynie obudzi się wiele emocji. Gdy nastolatek zaprosił ją na randkę, dziewczyna nie spodziewała się, że to zmieni jej życie. Niekoniecznie pozytywnie…

„Wiara, Nadzieja, Miłość” to historia o tym, jak trudno w obecnych czasach być nastolatkiem. Młodzież często jest bezwzględna. Najlepiej być idealnym, wpisywać się w to, czego inni od nas oczekują, aby nie paść ofiarą wyśmiewania. Idealnym lub niewidzialnym, to określenie jest chyba najtrafniejsze. Jeśli nie mamy zamiaru się do tego dostosować musimy być silni psychicznie, bądź mieć normalnych znajomych, którzy będą nas wspierać i nie pozwolą, abyśmy stali się ofiarą hejtu.

Monika Jagodziństwa stworzyła powieść, która pokazuje realia obecnego życie w szkole. Internet jest tak powszechnym źródłem informacji, niesie za sobą tak silny przekaz, że obecnie łatwo znaleźć w nim pomoc, a jeszcze łatwiej kogoś ośmieszyć.

Jak chronić dzieci przez przemocą, a zwłaszcza cyberprzemocą?

Autorka sięgnęła po bardzo ważny, jednak trudny temat. Pokazała drogę bohaterki, która imponuje swoją siłą, stara się nie poddawać, co w jej sytuacji nie jest łatwe. Niestety, takie sytuacje się zdarzają i gdy chodziłam do szkoły jedna z moich koleżanek również padła ofiarą internetowej przemocy.

Nie jest to łatwy temat, a książka budzi wiele emocji. Przede wszystkim czułam gniew i smutek, bo nie rozumiem, jak można ranić drugiego człowieka. Dorastanie samo w sobie nie jest łatwe, a wyśmiewanie się z kogoś na forum często prowadzi do tragedii.

Moim zdaniem ta powieść jest bardzo wartościowa i idealnie trafia do odbiorców. Niesie prosty, aczkolwiek ważny przekaz. Polecam zarówno rodzicom, jak i nastolatkom.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty